2010 m. lapkričio 21 d., sekmadienis

Duonos kepimas orkaitėje

Norint orkaitėje iškepti skanią duoną, būtina kepti su garais. Yra keli kepimo su garais būdai.

Pirmas kepimo su garais būdas
Kai orkaitė įkaista iki reikiamos temperatūros, pastatyti skardą su duona ir orkaitę uždaryti. Po kelių sekundžių, orkaitės dureles atidaryti ir orkaitės sieneles išpurkšti vandeniu. Po 3 min. orkaitės sieneles reikia dar kartą išpurškti.

Antras kepimo su garais būdas
Orkaitės apačioje pastatyti tuščią skardą arba kokį nors ugniai atsparų indą. Maždaug 20-30 min. iki duonos kepimo virš šio indo ant grotelių padėti kepimo akmenį arba skardą. Orkaitėje įjungti maksimalią temperatūrą. Kai orkaitė gerai įkais, ant kepimo akmens arba skardos padėti duoną, o į apačioje esantį indą įpilti puodelį verdančio vandens. Orkaitės durelės reikia uždaryti kaip galima greičiau.

Štai čia ir čia parodyta kaip kepama su garais.

Kokį kepimo su garais būdą bepasirinktumėte, po 10 min. būtina garus išleisti. Jei buvo purškiamos orkaitės sienelės, paprasčiausiai atidaromos orkaitės durelės ir išleidžiami garai. Jei stovi indas su vandeniu, reikia tik išimti tą indą.

Duona 10 min. kepama su garais 240-250 temperatūroje. Po garų išleidimo temperatūra sumažinama iki 200 C ir kepama kol duona iškeps. Geriausiai kepti, įjungus orkaitės viršutinį ir apatinį kaitinimą. Duona iškepusi, jei, patuksenus duonos dugną, bus "tuščiaviduris" garsas.

Orientacinis duonos kepimo laikas:
1 kg kepaliukas kepa apie 50 min.,
1,5 kg - apie  60-70 min.,
2 kg - apie 70-80 min.
Kad duonos plutelė blizgėtų, iškepusią ir iš orkaitės išimtą duoną reikia apipurkšti vandeniu ir uždengti sausu rankšluosčiu. Jei norite minkštos plutelės, iškepta duona 15-20 min. uždengiama drėgnu rankšluosčiu.

Duoną atvėsinti ant grotelių.

2 komentarai:

  1. Sveiki, yra dvi nuorodos, kaip kepti su garais. Bet pirma nuoroda lyg ir ne apie duonos kepimą?..

    AtsakytiPanaikinti
  2. Sveiki,
    Pasikeitė nuorodos adresas. Patikslinau, dabar abi nuorodos atsidaro gerai. Dėkui už pastabumą :)

    AtsakytiPanaikinti