2010 m. lapkričio 21 d., sekmadienis

Duonos paruošimas kepimui

Dar atskirai parašysiu apie duonos paruošimą kepimui.

Paprastai duona su raugu kildinama kelis kartus. Pirmą kartą išmaišyta tešla pastatoma "pailsėti" 20-30 min. Po to ruginę duoną pakanka tik išmaišyti, o kvietinę duoną reikia minkyti apie 5 min. Tuomet suformuojamas duonos kepaliukas ir duona paliekama kildinti ilgesniam laikui. Duona kildinama šiltoje patalpoje. Idealiausia temperatūra yra 20-26 C. Duona turi padidėti dvigubai, tai gali užtrukti 2-4 val.

Kad duona išlaikytų taisyklingą formą ir kiltų į viršų, o ne į šonus, būtina teisingai suformuoti duonos kepaliuką. Kaip formuojamas apvalus arba ovalo formos kepaliukas rasite čia. Dar vienas ovalo formos kepaliuko formavimo būdas čia.

Labai patogu duoną kildinti pintuose krepšeliuose, kuriuos galima iškloti medvilniniu arba lininiu audiniu ir apibarstyti miltais. Krepšelį pasirinkite pagal duonos kepaliuko formą.

Norint sužinoti, ar duona pakankamai pakilusi, reikia pirštu lengvai įspausti tešlą. Jei įspaudimas greitai pakyla, vadinasi tešla dar nepakankamai pakilusi. Jei įspaudimas pakyla palengva, pats laikas duoną pašauti į orkaitę.

Jei duona kildinama krepšeliuose, jai pakilus, duonos kepaliukai atsargiai perkeliami ant padėklo, iškloto kepimo popieriumi (duoną, padėtą ant kepimo popieriaus, bus paprasčiau perkelti į skardą).

Būtina duonoje padaryti 3-4 įpjovimus, kad kepama duona nesutrūkinėtų. Jei duona kepama formoje, įpjovimų daryti nereikia.

Duoną geriausia kepti ant kepimo akmens. Bet jei tokio neturite, tiks ir skarda, išklota kepimo popieriumi.

Jei duona kepama formoje, formą reikia gerai ištepti sviestu.

2 komentarai:

  1. Puiku jau susigundziau ir bandysiu daryt jai neiseis bandysiu dar karta,labai gera,smulkiai parasyta.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Malonu, kad ši informacija buvo naudinga :) Sėkmės, kepant duoną!

    AtsakytiPanaikinti