2011 m. gruodžio 6 d., antradienis

Juoda naminė duona

Paskutiniu metu kiekvieną savaitę kepu šią juodą duoną, kurią pamėgo ne tik mūsų šeima, bet ir draugai, giminės bei pažįstami (dabar eidama į svečius, lauktuvių nešu ne pyragą, o šią duoną). Pirmas bandymas iškepti juodą duoną buvo pagal šį receptą - gavosi skani duona, tačiau ne tokia juoda kaip norėjosi. Bet kelis kartus pakeitusi ruginių ir kvietinių miltų proporcijas, įdėjusi salyklo, iškepiau juodą duoną, kokios ir norėjau. 
Iš nurodyto produktų kiekio iškepu du kepaliukus duonos - apvalų 20 cm (1,1 kg) ir stačiakampį 26x12x7 cm (1,6 kg). Didesnįjį kepaliuką (jei niekam neišdalinu) supjaustau į 2 - 4 dalis, sudedu į maišelius ir užšaldau. Kai prireikia duonos, iš vakaro išimu duoną iš šaldiklio, per naktį duoną atitirpsta ir ryte jau valgome skanią naminę duoną.

Raugui
500 g viso grūdo ruginių miltų
250 g šilto vandens

Į didesnį indą (kad būtų pakankamai vietos raugui augti) sudėti visus produktus ir gerai išmaišyti. Indą uždengti rankšluosčiu ir pastatyti šiltai maždaug 12 val. Per tą laiką raugas tampa skystesnis, prisipildo oro  burbuliukų ir dvigubai pakyla.

Duonai
visas paruoštas raugas
400 g viso grūdo ruginių miltų
200 g aukščiausios rūšies kvietinių miltų (550D tipo)
4 v. š. ruginio salyklo
8 v. š. verdančio vandens
4 v. š. kmynų
8 v. š. cukraus
3 v. š. medaus
5 a. š. druskos
250 g šilto vandens

Salyklą užpilti verdančiu vandeniu, išmaišyti ir palikti pastovėti, kol išbrinks ir atvės. Į indą sudėti visus produktus ir mikseriu su tešlos antgaliais išminkyti tešlą: 1 greičiu minkyti, kol neliks sausų miltų, tuomet 5 min. minkyti 3 greičiu ir, sumažinus greitį iki 2, minkyti dar 5 min. Paruoštą tešlą padėti ant ruginiais miltais pabarstyto stalo, padalinti į dvi dalis (aš dalinu į dvi nelygias dalis, nes kepu skirtingų dydžių kepaliukus) ir suformuoti kepaliukus. Apie kepaliukų formavimą rašiau čia. Jei duoną kepsite formoje, kepaliuko formavimui reikia mažiau miltų, jei duoną kepsite be formos, reikia berti daugiau miltų, kad gautųsi tvirtesnis kepaliukas. Formoje kepamą duoną padėti į aliejumi suteptą formą (siūle žemyn). Be formos kepamą duoną padėti į kvietiniais miltais pabarstytą kildinimo krepšelį (siūle į viršų). Ir formą, ir kildinimo krepšelį uždengti rankšluosčiu. Kepaliukus kildinti šiltoje vietoje mažiausiai 3 val. (aš palieku visai nakčiai).
Kildinimo krepšelyje kildintą duoną apversti ant kepimo popieriumi išklotos skardos, padaryti įpjovimus. Duoną formoje pastatyti šalia ant skardos, įpjovimų daryti nereikia. Duoną 15 min. kepti 250 C įkaitintoje orkaitėje (svarbu nepamiršti, kad reikia kepti su garais, kaip rašiau čia). Išleidus garus, temperatūrą sumažinti iki 200 C ir kepti 30 - 45 min. (mažesnį kepaliuką išimti anksčiau, o didesnį, esantį formoje, palikti kepti dar 10-15 min.). Iškepusią duoną atvėsinti ant grotelių.

Skanios duonos kasdieninės! 

P. S. "Nebežaidžiu" su duonos minkymu ir kepimu su garais. Paruoštą tešlą sudedu į sviestu suteptą kepimo formą ir pastatau šiltai maždaug 12 val. Kai duona pakyla beveik dvigubai, statau kepti į 200 C įkaitintą orkaitę. Kepu 45 min., po to uždengiu folija ir dar kepu 45 min. 

10 komentarų:

 1. Šaunuolė! Labai skaniai atrodo duonytė!!!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Dėkui, Vilma. Šią duoną labai pamėgome. Ir dabar valgau ją su moliūgų uogiene - puikus desertas prie arbatos ;)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Laba diena, Anželika. Labai Jums ačiū už tikrai vertus dėmesio receptus. Jūsų blog'a paskaitau dažnokai ( ir ne tik paskaitau ). Šiuo metu susidomėjau juodos naminės duonos receptu. Noriu paklausti, kur Jūs gaunate ruginio salyklo?

  AtsakytiPanaikinti
 4. Sveiki!
  Labai malonu, kad "užsukate į svečius" :)
  Patinka man kepti, virti ir visaip kaip gaminti bei dalintis savo eksperimentais, tačiau artimiausiu metu naujų įrašų nebus... Bet tikiuosi, greitu laiku čia sugrįšiu ir toliau dalinsiuosi naujais receptais ;)
  O ruginį salyklą perku čia http://www.delona.lt/.
  Sėkmės, kepant duonelę!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Sweiki, Andzelika :)
  Susidomejau ir as siuo receptu. Tik sakykit, ar gaminant sia duona galima raugo atsidet kitam kartui? kuomet tai daryt, ir kiek . IR dar..siuo metu turiu 400 g raugo, o jusu recepte - 500, ka siulytumete daryti?
  Aciu labai.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Sveiki,
  Raugą būtina atidėti kitam kartui, kad nereikėtų kiekvieną kartą darytis naują ;)
  Iš turimų 400 g raugo atidėkite 50-100 g kitam kartui, o iš likusio raugo kepkite duoną. Mano recepte nurodyi kiekiai su 500 g raugo (dviem duonos kepaliukam), o Jums siūlau proporcingai sumažinti visų produktų kiekį pagal turimą raugo svorį.
  Tikiuosi, pagelbėjau :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Sveiki,
  Norėjau paklausti ten kur prie raugo parasyta 500g miltų ir 250ml vandens skirti raugo maitinimui ar kam? Dėkoju už atsakymą

  AtsakytiPanaikinti
 8. Recepte nurodyti kiekiai skirti šiai duonai kepti, o ne raugo maitinimui.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Ačiū. Labai skani duona. Tik miltų mišinį darausi savo (pilno grūdo ruginių, pilno grūdo kvietinių ir aukščiausios rūšies kvietinių miltų imu po lygias dalis), o visa kitą kaip nurodyta recepte. Manau ši duona visados karaliaus mūsų virtuvėje.

  AtsakytiPanaikinti